Robuń (niem. Rabuhn) – wieś w gminie Gościno. Wieś posiada zwartą piętrową zabudowę a układ przestrzenny wsi to okolnica. Robuń ma średniowieczną metrykę, pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1276 roku. We wczesnym średniowieczu centralny obszar obecnej gminy Gościno, pozbawiony był lasów zapewniając powstałym na tym obszarze wsiom Gościno, Robuń i Wartkowo sprzyjające warunki do rozwoju osadnictwa rolniczego a także uprzywilejowaną pozycję wśród pozostałych wsi. W XV wieku miejscowość Robuń związana była z potężną rodziną Damitzów. Lenno rodu von Damitz, odkupione zostało w 1725 roku przez Johanna von Westorp.
W 1745 roku w posiadaniu dóbr Robunia był Carl Henryk von Liebeherr, następnie w 1766 roku część odkupił Caspar Fryderyk von Ramel oraz Joachim von Wreech. W 1805 roku właścicielem majątku został Fryderyk Scheűnemann. W 1879 roku ziemie były własnością rodzin von Gerlach i von Gaudecker, na początku XX wieku przeszły w ręce Roberta Oberműllera i Oskara Eberta.
W okresie międzywojennym dobra robuńskie miały tylko jednego właściciela – Hermana Oesterreich. W latach 1946–54 siedziba gminy Robuń. We wsi szkoła podstawowa z dużym stadionem sportowym, kościół, sklepy, przystanek autobusowy, budka telefoniczna.
Na uwagę zasługuje kościół filialny p.w. Piotra i Pawła Apostoła w Robuniu – zlokalizowany przy skrzyżowaniu dróg, przy owalnym rozszerzeniu drogi wiejskiej, murowany, z otoczeniem i ogrodzeniem, zbudowany w 1933 roku, przebudowany w 1962 roku, obecnie w 2011r. przeszedł gruntowny remont, modernistyczny, wpisany do rejestru zabytków. Drugim ciekawym obiektem jest dwór neoklasyczny w Robuniu z przełomu XIX/XX wieku (obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych w 1978 roku, nr rejestru 979). W dworze znajdują się mieszkania służbowe. Wzniesiony został na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, z dwukondygnacyjnymi ryzalitami w narożnikach. Fasadą zwrócony jest na północny-wschód. Dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi usytuowany jest w południowo-wschodniej części wsi, przy drodze prowadzącej do Ramlewa.
W najbliższym otoczeniu dworu, w kierunku południowym znajduje się mały park z końca XIX w. Park krajobrazowy w stylu neoklasycystycznym o powierzchni 2,0 ha (obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych w 1978 roku, nr rejestru 979).
Zabytkowe domy mieszkalne
Część wsi Robuń objęta jest strefą „B” pośredniej ochrony konserwatorskiej, a część strefą „E” ochrony ekspozycji konserwatorskiej.
Na terenie Robunia znajdują się domy o wartościach zabytkowych wskazane do objęcia ewidencją gminną zabytków nie wpisanych do rejestru, w tym:
• Dom, murowany/szachulcowy, początek XX wieku, neoklasycyzm
• Dom, murowany, lata 20-te XX wieku.
• Dom, murowany, 1937 rok.
• Dom, murowany, początek XX wieku.
• Dom, szachulcowy/murowany, koniec XIX w., przebudowany w XX wieku.
Znajduje sie również cmentarz wiejski z końca XIX wieku o powierzchni 0,3 ha, który został przebudowany w latach 60-tych i 70-tych XX w., nadal czynny.