Do najważniejszych kierunków i działań Gminy Gościno zaliczyć należy przede wszystkim likwidację dysproporcji miasto - wieś poprzez likwidację zapóźnień w rozwoju infrastruktury technicznej . Inwestycjami w ramach takiego kierunku są budowa szerokopasmowych sieci informatycznych w gminie, budowa i wyposażenie infrastruktury zintegrowanego systemu transportu w postaci multimodalnego centrum przesiadkowego wraz z centrum usług informatycznych oraz zakup taboru transportu miejskiego. Likwidacji dysproporcji pomiędzy miastem a okolicznymi wsiami ma służyć budowa i przebudowa ulic i dróg gminnych.
Kolejnym z kierunków rozwoju wybrany przez władze gminy jest tworzenie szans dla osiedlania się ludzi i firm, jako alternatywa dla Kołobrzegu. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez rozwój obszarów o szczególnym znaczeniu takich jak centrum miasta Gościno. Podniesienie rangi drogi wojewódzkiej numer 162 będącej osią rozwojową gminy oraz pozyskiwanie nowych inwestorów w drodze zachęt i ulg w podatkach dla przedsiębiorców. Konieczne jest także wypromowanie potencjału inwestycyjnego gminy, który jest warunkiem niezbędnym dalszego rozwoju. Zachęcenie ludzi do osiedlania się poprzez tworzenie korzystnych warunków życia i rozwoju oraz przygotowanie programów "start up" dla chcących zamieszkać w Gościnie i rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Ważnym elementem strategii rozwoju jest kształtowanie miejskiego charakteru Gościna oraz wykorzystanie pomostowego charakteru gminy w stosunku do gmin leżących w pasie nadmorskim. Takie działania mają na celu rozwój funkcji usługowej na rzecz gmin nadmorskich i kształtowanie funkcji Gościna, jako źródła zasobów i zaplecza rozwojowego.
Ze względu na rolniczy charakter gminy istotne jest utrzymanie rolnictwa i przetwórstwa rolnego jako ważnego czynnika rozwoju. Stanie się to możliwe dzięki wspieraniu przetwórstwa rolno-spożywczego i przetwórstwa owocowo-warzywnego. W dobie popytu na żywność ekologiczną niezbędne jest wspieranie ekologicznej produkcji skierowanej w szczególności na potrzeby turystów i kuracjuszy. W tym kontekście istotną rolą jest wpieranie produkcji ogrodniczej, sadowniczej oraz innych wąsko wyspecjalizowanych dziedzin rolnictwa z przechowalnictwem i punktami skupu na czele. Odpowiednia promocja i propagowanie na terenie Kołobrzegu i gmin nadmorskich produktów rodzimych z gminy wpłynie tylko i wyłącznie korzystnie na cały jej wizerunek.
Inwestowanie w ciągły rozwój infrastruktury społecznej w postaci szkolnictwa, oświaty, ochronę zdrowia, bezpieczeństwo ludzi i kulturę jest także jednym z priorytetowych kierunków rozwoju. Działania takie pozwolą uniknąć pogłębianiu się dysproporcji miasto- wieś. Rozwój tej gałęzi infrastruktury zwiększy liczbę uczniów ze środowisk wiejskich kształcących się w szkołach średnich i na uczelniach wyższych.
Następną istotną gałęzią rozwoju gminy jest umiejętne i szybkie opracowywanie i realizacja projektów finansowych z programów pomocowych. Stanie się to funkcjonalne i efektywne tylko wtedy, gdy pracownicy gminy stale będą podnosić swoje kwalifikacje i doskonalili umiejętności, zapewni się im także szybki dostęp do informacji i wesprze działalność organizacji pozarządowych na terenie gminy.
Gmina Gościno powinna także ukierunkować swoje działania na aktywne uczestnictwo w programie zagospodarowania rzeki Parsęty oraz jeziora Kamienica . W tej kwestii organ wykonawczy gminy jej rozwój powinien oprzeć na zagospodarowaniu terenów wypoczynkowych wokół akwenów wodnych poprzez wybudowanie ośrodka sportów wodnych i ścieżek rowerowych wokół jeziora i wzdłuż rzeki Parsęty.
Kolejnym z kierunków rozwoju i strategii gminy powinno być zachowanie czystego środowiska i naturalnych krajobrazów oraz walorów przyrodniczych. Jest to możliwe przy wykorzystaniu posiadanych zasobów kulturowych i przyrodniczych, surowcowych, a także stworzenie działań opartych udziale dzieci i młodzieży z okolicznych szkół.
Ostatnim z kierunków rozwoju promocja gminy Gościno w ramach powiatu kołobrzeskiego oraz towarzyszących jemu porozumień lokalnych. Właściwe przygotowanie i promocja terenów budowlanych oraz terenów do zagospodarowania oraz promocja wszelkich form aktywnego wypoczynku jak wędkarstwo turystyka piesza i rowerowa, a także turystyka konna i łowiectwo znakomicie wpłyną na wizerunek gminy w powiecie.
Realizacja obranej w oparciu o wyżej wskazane wytyczne strategii nie wymaga specjalnego trybu zarządzania oraz organizacji pracy gminy. Wspólne cele obranej przez rządzących i rządzonych strategii uniemożliwi i ograniczy w znacznym stopniu występowanie zagrożeń wynikających z braku realizacji założonych planów i działań. Wszystkie działania w gminie powinny być ukierunkowanie na osiąganie celów i założeń wybranej strategii rozwoju. Wdrażanie strategii wymaga zapoznania z nią ludzi mających w jej zrealizowaniu uczestniczyć. Świadoma społeczność lokalna jest kluczowym elementem strategii rozwoju.
Źródło: Raport o stanie Gminy Gościno za rok 2020