Mołtowo jest to wieś położona na styku Równiny Białogardzkiej i Pobrzeża Słowińskiego, na skraju dość głębokiej i rozległej doliny, dnem której płynie meandrując Parsęta. Sama miejscowość zajmuje nieco mniejszą dolinę. Do Morza Bałtyckiego jest w linii prostej 16 km; jadąc drogą trzeba przejechać ok. 20 kilometrów.
Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1276 roku i wymienia dobra Mołtowskie, przy uposażeniu Katedry w Kołobrzegu. Było to stare lenno rodu von Blanckenburg. W 1798 roku zakupił Mołtowo oraz Pobłocie Małe za 2100 talarów Filip von Braunschweig z Kołobrzegu.
W 1766 r. w drodze konkursu Mołtowo zakupił Johann Casper von Briesen. W kilka lat później, dokładniej – 10 lipca 1774 r., właścicielem Mołtowa zostaje Friedrich von Bonin. W 1798 r. Mołtowo nabywa Philip von Braunschweig, 39-letni wówczas radca handlowy z Kołobrzegu. Rodzina Braunschweigów zamieszkuje tu aż do 1945 r. W połowie XIX w. miały miejsce wydarzenia ważne dla parafii Gościno obejmującej Mołtowo - w roku 1850 miała miejsce gruntowna przebudowa drugiej już świątyni. Niestety - budowla była jakby niedokończona, gdyż gmina Gościno poskąpiła pieniędzy na wzniesienie wieży. Nieoczekiwanie fundusze znalazły się w Mołtowie - Eugen von Braunschweig, dziedzic folwarku od roku 1839, wyasygnował odpowiednią kwotę w zamian za prawo do stałego wyeksponowanego miejsca podczas nabożeństw. Następcą Eugena w Mołtowie jest Rotmistrz, Królewski Szambelan Dworu i Delegat Okręgu Karl von Braunschweig (zmarł w roku 1910). Niezwykle doniosłe dla Mołtowa były lata 1868-1873, kiedy to wybudowana została szosa z Gościna do Karlina przechodząca przez wieś. W pierwszych latach XX wieku z inicjatywy dziedziczki folwarku w Mołtowie, pani von Braunschweig, powstała najokazalsza do dziś budowla w pobliskim Gościnie - budynek szpitala.
Najwiekszą budowlą Mołtowa jest neoklasycystyczny pałac wspomnianej starej junkierskiej rodziny von Braunschweig - ongiś rodowa siedziba właścicieli sporego folwarku. Wybudowany został w roku 1875 przez Karla von Braunschweig. Oznaczona obecnie numerem 10 budowla znajduje się na terenie firmy Mołt-Eko wraz z innymi zabudowaniami dawnego majątku. Niestety, stan pałacu nie jest najlepszy. Budynek został wybudowany na planie prostokąta o stosunku boków mniej więcej 1:2. Krótszy bok jest równoległy do drogi. Pokoje pałacowe usytuowane są wzdłuż boków, a środek zajmują schody z ozdobnymi poręczami, prowadzące na wewnętrzne galerie. Stamtąd wchodzi się do poszczególnych pomieszczeń. Zachowały się niektóre detale wyposażenia i część marmurowych stopni. Całość w zamierzeniach oświetlana miała być naturalnym światłem padającym przez duży okrągły świetlik w dachu.
Obiektem o wartościach zabytkowych zakwalifikowanym do wpisu do rejestru zabytków jest założenie pałacowo-folwarczne, pałac z podjazdem, spichlerz, silos i stodoły, słodownia, stajnie z połowy XIX w. o stylu klasycyzm i historyzm.