Pławęcino (niem. Planenthin) – wieś w gminie Gościno. Na północ od wsi znajduje się Jezioro Pławęcińskie. Pierwsza pisana wzmianka o wsi pochodzi z roku 1323. Dotyczy uposażenia kościoła w Gościnie w skład którego wchodziła wieś Pławęcino. Wieś została rozplanowana na rozwidleniu drogi z Gościna w kierunku północnym do Unieradza i w kierunku południowym do Trzynika. Posiada ona luźną zabudowę. Na zachód od zabudowań wiejskich, wokół obszernego dziedzińca zgrupowano zabudowania gospodarcze dworu , który zamyka dziedziniec. Dwór zbudowany został w II połowie XIX wieku i wpisany jest do rejestru zabytków. Od strony północno-zachodniej rozplanowano park, wraz z prowadzącą do niego aleją grabową wpisaną do rejestru zabytków pod nr 1138/80/. W średniowieczu wieś Pławęcino była lennem rodu von Blankenkenburg do początku XVIII wieku, kiedy kolejno jej właścicielami były rodziny von Kamecke, von Bonin i w 1750 roku odkupił ją Kacper von Cronenfelds.W 1804 roku właścicielem był Karl von Eivhmann z Koszalina, a w latach 70-tych dobra ziemskie przeszły w ręce Franza Holldorfa, na początku XX wieku – Adolfa Bielera, który dysponował nimi do 1939 roku.
Na terenie wsi Pławęcino znajdują się 3 obiekty zabytkowe: park dworski, krajobrazowy, aleja grabowa, która podlega ochronie WKZ. Obiekty warte zobaczenia:
- Dwór II poł. XIX. Murowany Dwór bezstylowy, pochodzący z początku XX w. Obecnie pomieszczenia dworu przeznaczone są na biura i mieszkania służbowe. Dwór zajmuje narożną część dziedzińca gospodarczego i rozplanowany został na rzucie dwóch prostokątów przecinających się pod kątem prostym na osi wschód-zachód, północ-południe. Fasadą zwrócony jest w kierunku wschodnim, częściowo podpiwniczony, z dwukondygnacyjną częścią środkową i narożnikami, z pozostałą częścią jednokondygnacyjną.
- Grodzisko nizinne, dwuczłonowe, okres wczesnośredniowieczny, nr rej.757/69. Grodzisko nizinne dwuczłonowe posiadające wał, fosę poprzeczną i warstwę kulturową z materiałem archeologicznym, datowanym na okres wczesnośredniowieczny. Położone jest na nieznacznym wzniesieniu przy północno-wschodnim brzegu jeziora Pławęcińskiego, około 1km na północ od skraju wsi.